توافق ایران سرانجام به آخر راهش رسیده است؟ شماره سوم. مهر ماه

مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir، دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir
مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir،
دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان..  www.SELCO.ir
دانلود فایل شنیداری و پادکست مقاله تحلیلی خبری، توافق ایران سرانجام به آخر راهش رسیده است؟
مجله سیاست
 www.OLARCO.ir، 
موسسه تحقیقات و مطالعالعات پژوهش ساوالان.. www.selco..ir

مجله اولارکو-با محوریت سیاست؛
شماره سوم -آبان ماه
SELCO.IR.97.07.08.P3

آمریکا اکنون بر سر ایران خودش را مقابل تقریبا کل جهان قرار داده است. با این حال، به طرز عجیبی احتمال آن وجود دارد که ترامپ برنده این نبرد باشد.

پژوهش ساوالان.. مجله سیاستتلاش های مضطربانه کشورهای اروپایی در سازمان ملل برای حفظ توافق هسته ای، احتمالا نتیجه ای به همراه نخواهد داشت.

روز دوشنبه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حالی با چهره ای خندان در کنار فدریکا موگرینی، رئیس امور خارجی اتحادیه اروپا، ایستاده بود که موگرینی برنامه های دقیقی را برای نشست نیویورک به منظور کنار گذاشتن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، و حفظ توافق هسته ای ایران اعلام می کرد که از جمله آنها، به ایجاد “راهکاری ویژه” برای دور زدن تحریم های مالی آمریکا اشاره کرد. در بیانیه ای مشترک و کم سابقه، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین همگی حمایتشان را از این برنامه اعلام کردند. روز بعد ترامپ با قیافه ای از سر بی اعتنایی، به حاضران در مجمع عمومی گفت که هدف او چیزی فراتر از  بر هم زدن توافق “وحشتناک” هسته ای ایران بوده است. او همچنین تحریم های یک جانبه جدیدی را نیز اعمال کرده که به نظر می رسد هدفش براندازی نظام است. ترامپ در سخنرانی روز سه شنبه اش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، مقامات ایران را بی صلاحیت خواند و گفت آنها فقط ” بذر هرج و مرج، مرگ و ویرانی می کارند.”

توافق ایران سرانجام به آخر راهش رسیده است؟ /مجله سیاست  www.OLARCO.ir
توافق ایران سرانجام به آخر راهش رسیده است؟ /مجله سیاست www.OLARCO.ir

وی اضافه کرد: “ما از همه ملت ها خواسته ایم تا نظام ایران را منزوی کنند و بودجه ای که آنها برای پیشبرد اهداف جنایتکارانه شان می خواهند را تامین نکنند،”

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که پس از ترامپ سخرانی کرد، واشنگتن را متهم به “ترور اقتصادی” و تلاش برای براندازی نظام کرد. روحانی گفت:” تناقض بزرگی در این مسئله وجود دارد که آمریکا آشکارا تلاش بر براندازی حکومتی دارد که آن را دعوت به گفت وگو می کند.”

آمریکا اکنون بر سر ایران خودش را مقابل تقریبا کل جهان قرار داده است. با این حال، به طرز عجیبی احتمال آن وجود دارد که ترامپ برنده این نبرد باشد. علی رغم تلاش های موگرینی و قدرت های بزرگ اروپایی برای حفظ توانایی ایران در فروش نفت، بسیاری از تحلیلگران به این مسئله بدبین هستند که توافق هسته ای بتواند از شر اقدامات آمریکا تا سال دیگر جان سالم به در ببرد.

اهمیت اراده اروپایی ها در ماه های پیش رو دو چندان خواهد شد، چون به نظر می رسد ترامپ می خواهد اولتیماتوم “با ما یا علیه ما” را اجرایی کند این در حالی است که دور دوم تحریم ها در اوایل نوامبر اجرایی خواهد شد.

برای بسیاری از شرکت های تجاری بزرگ بین المللی، منع دسترسی به بازارهای آمریکا و مهم تر از آن عدم دسترسی به سیستم مالی جهانی که تحت سلطه آمریکا است، مانند حکم اعدام می ماند. این مسئله هم برای دولت ها و هم شرکت های اروپایی بسیار مهم تر از پیروی از “قانون انسداد” اتحادیه اروپا است که از لحاظ نظری با آن می توان جلوی تحریم های آمریکا ایستاد. 

بر اساس راهکار جدید، ایران می تواند نفتش را در ازای کالا با کشورهای اروپایی مبادله کند. بدون اینکه پولی رد و بدل شود.

ایران از سال 2015 که توافق هسته ای نهایی شد، عضویتش در سیستم بانکی بین المللی به نام سوئیفت را دوباره به دست آورده است و از این طریق می تواند راهی برای انتقال پول به خارج پیدا کند. اما سوئیفت که در بلژیک مستقر است، در گذشته یک بار تسلیم فشارهای آمریکا در زمان دولت اوباما شده و ایران را از این سیستم مالی خارج کرده است. اگر ایران دوباره دسترسی اش را به سوئیفت از دست بدهد، به جد در تجارت ناتوان خواهد شد.

از نظر کارشناسان، ایران فعلا پایبند به توافق خواهند ماند و الزامات آن را رعایت خواهد کرد. روحانی می داند که اگر ایران از توافق کنار برود، اتحادیه اروپا نیز تحریم ها را مجددا اجرا خواهد کرد. 

چین، ترکیه و چند کشور دیگر با ادامه خرید نفت از ایران به مقابله با ترامپ برخاستند و این احتمال را ایجاد کردند که مقاومت های این چنینی در برابر فشارهای آمریکا می تواند صنعت اصلی ایران را سرپا نگه دارد.

اما کشورهایی که از تلافی آمریکا می ترسند، یکی یکی در حال پایان دادن به تجارت با ایران هستند. آخرین مورد هند بود که به نظر می رسد می خواهد خرید نفت از ایران را به صفر برساند. با گذشت زمان ایران احتمالا تسلیم این وسوسه خواهد شد که به طور مخفیانه برنامه هسته ای اش را از سر بگیرد.

دیوید آلبرایت، متخصص انرژی اتمی، می گوید: “به نظر من بازرسان سازمان انرژی اتمی به محل هایی که باید از آنها سرکشی کنند برده نمی شوند. مسئله نگران کننده این است که کشورهای اروپایی به تنهایی نمی توانند ایران را وادار به پیروی کنند. ایرانی ها احتمالا به طور مخفیانه و روزافزون در حال تقلب هستند. بنابراین کشورهایی اروپایی دستشان در پوست گردو مانده است. آنها واقعا می خواهند که توافق را حفظ کنند، اما به ایران گفته اند که اگر از توافق تخطی کند، اتحادیه اروپا تحریم ها را دوباره اعمال خواهد کرد.”

و دونالد ترامپ این رقابت را خواهد برد. چون محتمل ترین نتیجه از بین رفتن توافق، احتمالا تندروتر شدن ایران خواهد بود، ایرانی که در حال حاضر نسبت به سال 2013 در منطقه قدرت بیشتری دارد و بیش از هر زمانی می تواند به بمب اتم دست پیدا کند.


پژوهش ساوالان..

مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir،
دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان..  www.SELCO.ir

پژوهش ساوالان.باوفا

این مرکز با انجام مجموعه خدمات پژوهشی و دانشجویی، خود را به عنوان پژوهشی ترین مجموعه کامل معرفی کرده است. 

ترجمه و اکسپ ISI و مقالات و چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه به کتاب و ویراستاری تخصصی متون و تایپ فارسی و انگلیسی متون و ارسال پیامک انبوه و مشاوره بیمه ای
اکسپت کاران متخصص؛ مترجمین؛ ویراستاران؛ تایپیست ها؛ چاپ کتاب ها؛ تبدیل پایان نامه به کتاب؛ طراحی جلد و صفحه بندی؛ نمایندگی رسمی ارسال پیامک انبوه؛ نمایندگی رسمی مشاوره بیمه عمر و سرمایه گذاریها؛


مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید.

مرکز پژوهش ساوالان، با تایید هویت حقوقی خود نزد وزارت صنعت و معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، رسما به عنوان کسب و کارهای اینترنتی مورد اعتماد شناخته می گردد. لذا مرکز پژوهش ساوالان به پشتوانه این اعتماد حقوقی از سازمان صنعت و معدن و تجارت و به عنوان دارنده نماد اعتماد الکترونیکی یک ستاره، ملزم به رعایت قوانین و مقررات مندرج درتعهدنامه نماد می باشد.

سایت انجام چاپ مقالات تخصصی در ژورنال های معتبر وزرات علوم - ارتقای سطح پژوهشی و چاپ مقالات ISI

گروه اکسپت کاران متخصص؛

چاپ مقالات تخصصی در ژورنال های معتبر وزرات علوم – ارتقای سطح پژوهشی

سایت انجام ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی آنلاین کتاب و پایان نامه و مقاله و کلیه متون

گروه مترجمین؛

ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی آنلاین کتاب،پایان نامه،مقاله و کلیه متون

سایت انجام ویرایش کتاب و مقالات و متون تخصصی و عمومی و کاتالوگ و بروشور و ویراستاری نگارشی و محتوایی

گروه ویراستاران؛

ویرایش کتاب و مقالات و متون تخصصی – عمومی و کاتالوگ و بروشور – ویراستاری نگارشی و محتوایی

سایت انجام تایپ متون فارسی و انگلیسی و لاتین و عربی و رسم اشکال و جداول و نمودار و ..

گروه تایپیست ها؛

تایپ متون فارسی و انگلیسی و لاتین و عربی و رسم اشکال و جداول و نمودار و ..


گروه سیاسی مجموعه پژوهش ساوالان.. امیدوار است در تحلیل های سیاسی مبتنی بر علم سیاست، همچنان رسالت خود را محفوظ دارد. GitHub repository.


پژوهش ساوالان در خدمت شما است.

👋
پژوهش ساوالان.. را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir مشاوره تخصصی پروژه های پژوهشی در ترجمه تایپ. ساده، فرمولی و رسم جداول و اشکال/فارسی، لاتین، عربی صفحه بندی/شیت بندی حرفه ای و طراحی اختصاصی جلد صفحه آرایی و فهرست بندی کتاب و مجلات،کاتالوگ و بروشور اکسپت/پذیرش مقالات آی اس آی/ ISI-ISC چاپ کتاب درتیراژ 20 تا 5000 جلد ترجمه تخصصی و دانشجویی ویراستاری متون نمایندگی رسمی، بیمه عمر و سرمایه گذاری؛ Savalan Research -SINIGH - Official website : WWW.SELCO.IR Call us : (+98) 02166003007 Call us : (+98) 02155402501 Call us : (+98) 09128391688 Call us : (+98) 09305740756 Call us : (+98) 09305740761 E-mail : selcoir.mails@gmail.com Website Admin : info@selco.ir Yahoo ID : selcoir.mails@yahoo.com Ltd 2012-2019

ممکن است بپسندید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

SELCO.IR

کانال اطلاعات علمی محض پژوهش ساوالان را هر روز در telegram دنبال کنید.

ورود به دنیای دانش خداحافظی با دانش
موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان.. دپارتمان پژوهش SELCO.ir دپارتمان فروشگاه ALINCO.ir؛ دپارتمان سیاست OLARCO.ir دفتر فنی3007 6600 021/ مستقیم 09128391688/ سامانه 5000203241
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس