ارزیابی حمله ترکیه به سوریه

تدابیر مقابله سوریه با تهاجم ترکیه

تدابیر مقابله سوریه با تهاجم ترکیه
تدابیر مقابله سوریه با تهاجم ترکیه

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه اعلام کرد که دمشق و رهبری سیاسی تدابیر لازم را برای مقابله با تهاجم ترکیه به خاک سوریه اتخاذ کرده‌اند.

تدابیر مقابله سوریه با تهاجم ترکیه

سوریه تدابیر لازم را برای مقابله با تجاوز ترکیه اتخاذ کرده است

«بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که این کشور تدابیر لازم را برای مقابله با تجاوز ترکیه به خاک سوریه اتخاذ کرده‌ است.
شعبان درباره احتمال درگیری بین نیروهای سوری و ترکیه‌ای، گفت که «هر چیزی احتمال دارد».
وی به شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت که بیشتر کسانی که «رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آنان را هدایت می‌کند، وابسته به [گروههای تروریستی] داعش و جبهه النصره هستند».
مشاور سیاسی و رسانه‌ای اسد تصریح کرد که گروه‌های کُرد از دولت سوریه خواستند که با تجاوز ترکیه مقابله کند.
این درخواست کُردها در حالی مطرح شد که ترکیه به همراه تروریست‌های موسوم به «ارتش آزاد» از هفدهم مهر ماه عملیاتی را به بهانه دور کردن شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروی دموکراتیک سوریه» از نوار مرزی خود با سوریه، در شمال شرق این کشور آغاز کرده است.

این پاراگراف برگرفته شده از: https://www.farsnews.com/news/13980724000912

مشاور اسد: دمشق تدابیر لازم را برای مقابله با تهاجم ترکیه اتخاذ کرده‌ است

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه اعلام کرد که دمشق و رهبری سیاسی تدابیر لازم را برای مقابله با تهاجم ترکیه به خاک سوریه اتخاذ کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، «بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» اعلام کرد که نظام دمشق و رهبری سیاسی آن، تدابیر لازم را برای مقابله با حمله نظامی ترکیه به خاک سوریه اتخاذ کرده‌اند.

شعبان در پاسخ به احتمال وقوع درگیری میان نیروهای سوریه و ترکیه، خاطرنشان کرد که همه چیز محتمل است.

این دیپلمات ارشد سوریه تصریح کرد که بیشتر همپیمانان «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه وابسته به جبهه النصره و داعش هستند.

وی با بیان این‌که دولت سوریه از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از خاک این کشور خرسند است، متذکر شد سوریه نمی‌خواهد اشغالگر آمریکا را با ترکیه جایگزین کند.

شعبان در ادامه گفت که همپیمان روسی درصدد برگزاری نشست امنیتی مشترک «سوری- ترکی» در شهر سوچی روسیه است.

تهاجم نظامی ارتش ترکیه و گروه همپیمانش، موسوم به «ارتش آزاد سوریه»، بامداد چهارشنبه گذشته با حملات هوایی و سپس حرکت واحدهای زمینی برای تصرف بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوریه آغاز شد.

صبح اقتصاد
https://sobh-eqtesad.ir/?p=110361

تحلیل موذیانه بی‌بی‌سی از حمله‌ ترکیه به شمال سوریه

تحلیل موذیانه بی‌بی‌سی از حمله‌ ترکیه به شمال سوریه
تحلیل موذیانه بی‌بی‌سی از حمله‌ ترکیه به شمال سوریه

خبرنگار ارشد رسانه دولتی انگلیس در حوزه خاورمیانه، حمله‌ ترکیه به مناطق کردنشین سوریه را کاملاً به نفع ایران ارزیابی کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

شبکه بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی از حمله‌ ترکیه به مناطق کردنشین در شمال شرق سوریه، این اقدام را در هر حالت «به‌سود ایران» دانست. «مهرداد فرهمند» خبرنگار ارشد رسانه دولتی انگلیس در حوزه خاورمیانه، در این زمینه معتقد است: عملیات ارتش‌ ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوری در خاک سوریه، گرچه رسما ‌اشغال خاک متحد ایران است، اما منطقه عملیات سال‌هاست از سلطه دولت سوریه خارج شده و بازگشت آن به حاکمیت سوریه در آینده نزدیک، نامحتمل است.


 وی می‌افزاید:‌ ترکیه اگر موفق شود منطقه مورد نظرش را زیر کنترل خود ببرد و کمربند امنیتی تشکیل دهد، هم‌ ترکیب جمعیتی شمال شرق سوریه را به ‌نفع عرب‌ها تغییر خواهد داد و هم زمینه را برای تضعیف بیشتر شبه‌نظامیان کرد و در هم شکستن اقتدار آنان در آینده خواهد چید. همه این‌ها به سود ایران است.


 فرهمند ادامه می‌دهد: پیروزی یا شکست‌ ترکیه، هر دو سرش برای ایران بُرد است. ارتش‌ ترکیه، داعش نیست که شبه‌نظامیان کرد (با کمک همه طرف‌ها) توانستند از پسش برآیند. این ‌بار از این حرف‌ها نیست و کسی پشتشان نایستاده است.


 خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی در پایان خاطرنشان ساخت: به‌ فرض که ارتش‌ ترکیه به مشکل بخورد و درگیر نبردی طولانی و فرسایشی شود، باز هم به ‌سود ایران است؛ زیرا رقیب منطقه‌ای‌اش زیان خواهد دید.


البته این تحلیل بی‌بی‌سی در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به‌طور رسمی ‌به این حمله اعتراض کرده و خواستار توقف آن و احترام به تمامیت ارضی سوریه شده است. 

مشرق

/۱۰۰۰۸۹

حمله ترکیه به سوریه و واکنش های جهانی

حمله ترکیه به سوریه و واکنش های جهانی
حمله ترکیه به سوریه و واکنش های جهانی

به دنبال آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه کشورهای مختلف به این حمله واکنش نشان دادند.

حمله ترکیه به شمال سوریه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اعلام آغاز عملیات در شمال سوریه گفت: «من از نظامیان قهرمان خودمان که در این عملیات مشارکت دارند تقدیر و برای آن‌ها و همچنین نیرو‌های حمایت کننده محلی آرزوی پیروزی می‌کنم».
اردوغان در صفحه رسمی توئیتر خود اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرده و نوشت: «نیرو‌های مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست‌های پ. ک. ک/ی. پ. گ (حزب کارگران کردستان و یگان‌های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه آغاز کرد. ماموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرز‌های جنوبی خود است».وی با این ادعا که یکی از هداف این عملیات بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه است، افزود: «عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی کرده و منجر به ایجاد یک منطقه امن می‌شود که بازگشت پناهندگان سوری به خانه‌هایشان را تسهیل می‌کند. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ کرده و جوامع محلی را از چنگ تروریست‌ها رها می‌کنیم».

این پاراگراف در تاریخ ۱۳۹۸٫۰۷٫۲۸
برگرفته شده از خبرگزاری ایرنا: https://www.irinn.ir/fa/news/734713

واکنش آمریکا :

با خروج نظامیان آمریکایی مستقر در سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز حمله ارتش کشورش به خاک سوریه تحت نام «عملیات چشمه صلح» خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا چند ساعت پس از اعلام آغاز حمله ترکیه به سوریه گفت که این اقدام آنکارا «ایده بدی» بوده و مورد تأیید ایالات متحده نیست.

حمله ارتش کشورش به خاک سوریه تحت نام «عملیات چشمه صلح»
حمله ارتش کشورش به خاک سوریه تحت نام «عملیات چشمه صلح»

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای در همین زمینه که کاخ سفید آن را منتشر کرد، ضمن دعوت دولت آنکارا به «حفاظت از اقلیت‌های دینی به ویژه مسیحیان» گفته است: «این حمله مورد تأیید ایالات متحده نیست و آمریکا به ترکیه صراحتا گفته که این عملیات ایده بدی بوده است.»

نکته مهم این ماجرا اینجاست که این حمله با چراغ سبز مستقیم ایالات متحده انجام شده است.

روسیه: دخالت نمی‌کنیم

به دنبال آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه، ولادیمیر دژاباروف، معاون اول کمیسیون روابط خارجی مجلس روسیه، دوما گفت کشورش در مناقشه نظامی میان ترکیه و سوریه دخالت نمی‌کند.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با اردوغان وی را از «هر گونه اقدامی که در روند صلح این کشور اختلال ایجاد کند» بر حذر داشته بود و از وی خواسته بود پیش از هر اقدامی درباره آن بیشتر «فکر» کند.

ایران

اما وزارت خارجه ایران نیز با هر حمله به خاک سوریه از جمله مناطق کرد نشین مخالفت کرد. همچنین علی لاریجانی،رئیس مجلس ایران که قرار بود برای شرکت در اجلاس پارلمانی به ترکیه سفر کند، سفرش را لغو کرد. و روز چهارشنبه اعلام کرد به دلیل انجام عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه، سفر خود به استانبول را لغو می‌کند. 

عربستان، امارات، بحرین و لبنان

عربستان، امارات، بحرین و لبنان هم چهارشنبه شب حمله ارتش ترکیه به مناطقی در شمال شرق سوریه را محکوم کردند. این کشور ها حمله ترکیه به سوریه را اقدامی در نقض یکپارچگی، استقلال و حاکمیت سوریه دانستند و اعلام کردند این حمله ملت سوریه را در معرض قتل و آورگی قرار می دهد.

ارتش ملی سوریه (تروریست های ارتش آزاد) : به کردها رحم نمی‌کنیم

نیروهای ارتش ملی سوریه «ارتش آزاد» سابق که ترکیه از آنها پشتیبانی می‌کند، از تصمیم دولت ترکیه برای حمله به سوریه استقبال کردند.تروریست های ارتش آزاد مورد حمایت ترکیه روز چهارشنبه اعلام کردند جنگجویاناین گروه به  گروه ههای نظامی کرد سوریه  «رحم نخواهند کرد» و با «مشت آهنین» به آنها ضربه خواهند زد.

ارتش ملی سوریه (تروریست های ارتش آزاد) : به کردها رحم نمی‌کنیم
ارتش ملی سوریه (تروریست های ارتش آزاد) : به کردها رحم نمی‌کنیم

ارتش آزاد همچنین در بیانیه ای از نیروهای خود خواسته است تا به غیرنظامیان و کسانی که به آنها یاری می‌رسانند کاری نداشته باشند.

اتحادیه اروپا: عملیات را متوقف کنید

اتحادیه اروپا  ترکیه را به خویشتنداری فرا خواند. و اعلام کرده است که اگر هدف ترکیه ایجاد منطقه امن است نباید انتظار داشته باشد که اتحادیه اروپا هزینه ی آن را بپردازد.

ناتو: ترکیه سنجیده رفتار کند

ناتو در واکنشی محتاطانه‌تر از ترکیه خواست سنجیده عمل کند. رئیس ناتو ساعاتی پس از اعلام آغاز حمله  ترکیه به شمال شرقی سوریه گفت: «امیدوارم عملیات ترکیه در سوریه سنجیده و متناسب باشد.»

بیانیه مشترک تروئیکا و درخواست برای تشکیل جلسه شورای امنیت

کشورهای عضو تروئیکای  یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند در واکنش به حمله ترکیه به سوریه، بیانیه مشترکی صادر کنند. و این حمله را محکوم کنند. آن همچنین احتمال  بررسی موضوع حمله ترکیه به سوریه، در شورای امنیت سازمان ملل متحد را نیز مدنظر قرار می دهند.

هلند سفیر ترکیه را احضار کرد

کشور های اروپایی از جمله ایتالیا و دانمارک نیز از این حمله ابراز نگرانی کردند و در میان واکنش های نه چندان محکم اروپاییان به حمله ترکیه، دولت هلند در یک اقدامی عملی و دیپلماتیک سفیر ترکیه را  احضار کرد تا ابراز نگرانی این کشور را به ترکیه ابلاغ کند.

تهدید سوریه علیه ترکیه پیش از حمله

دولت سوریه نیز ترکیه را تهدید کرد در صورتی که در خاک این کشور اقدام نظامی انجام دهد از همه توان خود و ابزار های خود برای دفاع در برابر آنکارا استفاده می‌کند.

دمشق همچنین با «خصمانه خواندن» اقدامات رجب طیب اردوغان، آن‌ را مهر تاییدی بر امیال توسعه طلبانه ترکیه در اراضی سوریه دانست. منبعی در وزارت خارجه سوریه هم اعلام کرد که دولت سوریه همچنین هشدار داده است که این حمله می تواند جایگاه ترکیه را به عنوان ضامن مذاکرات آستانه از این کشور بگیرد و این ضربه‌ای مهلک به روند سیاسی حل بحران سوریه خواهد بود.

تهدید سوریه علیه ترکیه پیش از حمله
تهدید سوریه علیه ترکیه پیش از حمله

این منبع همچنین با انتقاد از گروه‌های کردی افزود: «ما پیشتر بارها به گروه‌های کردی درباره پیامدهای تکیه کردن به آمریکا هشدا داده بودیم و از آنها خواسته بودیم به ابزاری در خدمت سیاست‌های آمریکا علیه وطنشان نباشد ولی این گروه‌ها به این هشدارها توجهی نکردند و به ابزاری در دست بیگانگان تبدیل شدند.»

گروه‌های کرد در شمال شرق سوریه نیز در آغاز عملیات نظامی، بسیج عمومی در این مناطق اعلام کرده‌اند.

امروز با حمله ترکیه به سوریه  و واکنش های شفاهی اروپاییان و آمریکایی ها به این حمله ، گروه های کرد سوریه فهمیدند که نمی شود به آمریکا و غرب اعتماد کرد و آن ها تنها آلت دستی بودند در این چند سال برای پیاده کردن اهداف غرب در سوریه، اما خبر ها حاکی از آن است که گروه های کرد قصد دارند تا با دولت سوریه وارد مذاکره شوند تا از این گروه ها در برابر حملات ترکیه حمایت شود و دولت سوریه نیز از این اتفاق استقبال کرده است.

ایران زمین
http://tinyurl.com/yxq8w3ww

تظاهرات کردهای سوریه در محکومیت تهدید حمله ترکیه به شرق فرات

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، صدها تن از کردهای سوریه در نزدیکی شهر راس العین در شمال این کشور و در مرزهای ترکیه -که بیشتر ساکنان آنها را کردها تشکیل می‌دهند- علیه تهدید اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آغاز حمله جدید در شرق فرات تظاهرات کرده و این تهدیدات را محکوم کردند.
آنکارا بارها در چند ماه اخیر به آغاز عملیاتی در سوریه تهدید کرده و نارضایتی خود را از اقدامات واشنگتن برای ایجاد منطقه امن در سوریه، ابراز داشته است.
تظاهرکنندگانی که در مرزها و در نزدیکی راس العین تجمع کردند، شعارهایی علیه اردوغان سرمی‌دادند. سپس آنها چند کیلومتری را طی کردند تا به پایگاهی در نزدیکی روستای تل ارقم واقع در منطقه تحت کنترل ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، همپیمان کردها رسیدند.

این پاراگراف در تاریخ : ۱۳۹۸٫۰۷٫۱۵
.برگرفته شده از: https://www.isna.ir/news/98071511192

تحلیل آخرین تحولات حمله ترکیه به شمال سوریه

رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل سیاسی با تحلیل آخرین تحولات حمله ترکیه به شمال سوریه گفت: فقط یک جدال مرزی بین دو کشور است.

رضا صدرالحسینی در گفت وگو با رادیو تهران با تحلیل آخرین تحولات حمله ترکیه به شمال سوریه گفت: مردم مناطق شمال سوریه علاقه مند به تشکیل یک دولت محلی بودند، اما اختلافاتی در یک سال گذشته با دخالت امریکا اتفاق افتاد. در حال حاضر با خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه مردم این منطقه احساس کردند که امریکا پشت آنها را خالی کرده است.
وی افزود: ارتش سوریه حرکت به سمت مرزهای این کشور را از شمال به طرف ترکیه آغاز کرد، بنابراین مردم این منطقه ثابت کردند که قصد استقلال از سوریه را ندارند و با استقبال مناسبی که از ارتش سوریه داشتند رفع اتهام کردند.
این کارشناس با بیان این که شورای امنیت سازمان ملل در دومین نشست خود هیچ حمایتی از سوریه نکرد، افزود: دولت ترکیه با اعلام نبود امنیت از جانبه سوریه، قصد داشت که ۵٨٠ کیلومتر مربع از خاک این کشور را اشغال کند، که البته این مقدار کاهش پیدا کرد و در چند روز گذشته آرامش برقرار شده است و فقط یک جدال مرزی بین دو کشور است.

برنامه در این هفته کاری از گروه سیاسی رادیو تهران است که به بررسی مهمترین تحولات هفته تهران ایران و جهان می پردازد.

رادیو تهران
http://radiotehran.ir/NewsDetails/?m=107113&n=522012

نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به شمال سوریه

ه نقل از رسانه‌های منطقه، «احمد ابو الغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در افتتاحیه نشست فوق‌العادیه اتحادیه عرب، که دقایقی پیش آغاز شد، مداخله خارجی در سوریه و حمله ترکیه به خاک این کشور را محکوم کرد.
ابوالغیظ اظهار داشت، هدف ترکیه از حمله نظامی به سوریه جدا کردن بخشی از اراضی سوریه و ایجاد تغییر در بافت جمعیتی در شمال این کشور است.
دبیرکل اتحادیه عرب عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه را تجاوز به خاک یک کشور عربی و نیز تجاوز علیه حاکمیت آن خواند و تأکید کرد که ترکیه باید نیروهای خود را از سوریه خارج کند و مسئولیت تبعات انسانی ناشی از این حملات بر عهده ترکیه است

این پاراگراف برگرفته شده از:https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/07/20/2117059

پنج سناریو در مورد سرانجام حمله ترکیه به سوریه / عاقبت اردوغان، کردها و سوریه

محدود بودن عملیات ترکیه به ایجاد منطقه امن با طول ۴۸۰ کیلومتر و عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر را می‌توان دومین سناریوی قابل طرح دانست. این سناریو محتمل‌ترین سناریو بوده و توافق ترامپ و اردوغان نیز بر همین مبنا قابل خوانش است.
پنج سناریو در مورد سرانجام حمله ترکیه به سوریه
پنج سناریو در مورد سرانجام حمله ترکیه به سوریه

سرویس بین‌الملل «انتخاب» / حسین فرهادی: ارتش ترکیه دیروز-چهارشنبه- با فرمان رجب طیب اردوغان حمله خود به شمال سوریه (شرق فرات) را آغاز کرد. این حمله تحت عنوان «چشمه صلح» سومین عملیات نظام تکیه در سال‌های بعد از ۲۰۱۶ است.

پیش‌تر ارتش ترکیه با همراهی نیروهای تحت حمایت خود در سوریه، در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۶ عملیات «سپر فرات» و در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ عملیات «شاخه زیتون» را در غرب فرات انجام داده بود. در عملیات جدید ارتش ترکیه با همراهی متحدان سوری خود تحت عنوان «ارتش آزاد» قصد دارد در نوار مرزی با طول ۴۸۰ کیلومتر عملیات نظامی انجام دهد.

تمرکز اولیه و فوری ترکیه بر اشغال محدوده بین شهرهای کوبانی (راس‌العین) و گری سپی (تل‌ابیض) به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر است. با تمام این اوصاف اکنون این مساله قابل طرح می‌باشد که چه آینده‌ای برای جنگ ارتش ترکیه علیه کردها قابل ترسیم است؟ سرانجام احتمالی این جنگ  چه خواهد بود؟ در این زمینه می‌توان پنج سناریو را طرح و احتمال اجرایی شدن آن‌ها را امکان‌سنجی کرد.

سناریوی اول:

جنگ فراگیر و پیش‌روی ترکیه در تمامی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه در استان‌های حلب، الحسکه و الرقه و دیرالزور را می‌توان «خوش‌بینانه‌ترین» سناریو از نگاه آنکارا ارزیابی کرد. بدین معنی که ارتش ترکیه تمامی مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه را اشغال می‌کند. با این وجود، اجرایی این سناریو چند مانع جدی دارد:

– مخالفت آمریکا، حکومت مرکزی سوریه، روسیه و غالب بازیگران مطرح منطقه‌ای و بین‌المللی

– امکان وقوع فجایع بزرگ انسانی در سرزمین‌های تحت کنترل کردهای سوریه

– طولانی شدن زمان جنگ و فرسایشی شدن روند تحولات برای ترکیه

– امکان احیا و تهدید مجدد داعش پس از آزادشدن ۵ هزار جنگجوی در بند آن‌ها، توسط کردها

سناریوی دوم:

محدود بودن عملیات ترکیه به ایجاد منطقه امن با طول ۴۸۰ کیلومتر و عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر را می‌توان دومین سناریوی قابل طرح دانست. این سناریو محتمل‌ترین سناریو بوده و توافق ترامپ و اردوغان نیز بر همین مبنا قابل خوانش است.  از جمله مهم‌ترین عوامل تقویت کننده و پیشران این سناریو عبارتند ار:

– تلاش ترکیه برای اتمام سریع عملیات

– عدم عقب‌نشینی کامل ارتش آمریکا از تمامی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه

– آگاهی آنکارا از عواقب فراگیر شدن جنگ و فشار افکار عمومی جهانی؛ در نتیجه تلاش برای به نتیجه رساندن سریع مساله

– توان نظامی بالای ارتش ترکیه در کسب پیروزی و عدم توازن قوا میان دو طرف

با این وجود، این سناریو در مقام محتمل‌ترین حالت ممکن با یکی سری موانع نیز مواجه ایت که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

– مقاومت سرسختانه کردها و کند شدن پیشروی ارتش ترکیه و متحدان سوری‌اش

– وقوع بحران بزرگ آزادسازی اسرای داعشی و خانواده‌های آن‌ها  که جمعیتی بیش از  150 هزار نفر را شامل می‌شوند

– احتمال چرخش ناگهانی مواضع دونالد ترامپ و تصمیم او به اعمال تحریم‌های بزرگ علیه آنکارا

سناریوی سوم:

توافق کردها با حکومت بشار اسد و ورود ارتش سوریه به منازعه را می‌توان سومین سناریوی ممکن ارزیابی کرد. از جمله مهم‌ترین عوامل تقویت کننده این سناریو عبارتند از:

– واهمه کردها از رانده شدن از سرزمین‌های خود و تهدید موجودیت‌ آن‌ها در نتیجه حمله ترکیه

– نابرابر بودن جنگ و ناچار بودن کردها به پذیرش حکومت مرکزی

– اراده جدی دمشق برای حفظ تمامیت ارضی و حمایت از کردها در برابر تهدید نابودی شدن هویتی در شمال کشور.

– ناامید شدن کردها از وعده‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی

سناریوی چهارم:

ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه با دخالت شورای امنیت را می‌توان دیگر سناریوی قابل طرح ارزیابی کرد. این سناریو قبلا برای کردهای عراق در سال ۱۹۹۱ با ایجاد مدار ۳۶ درجه در شمال عراق برای حفاظت از آن‌ها در برابر حملات صدام حسین اتفاق افتاد. مهم‌ترین پیش‌ران‌های این سناریو عبارتند از:

– موافقت و اراده فرانسه، انگلیس و آلمان با طرح حمله ترکیه به شورای امنیت

– فشار بی‌سابقه داخلی آمریکا علیه عدم حمایت ترامپ از کردها

– عدم وتو و مخالفت جدی اعضای دائم شورای امنیت

– واهمه جدی اروپا از بحران جدید آوارگان

سناریوی پنجم:

آغاز جنگ نامتقارن کردها و کشیده شدن جنگ به داخل مرزهای ترکیه، دیگر حالت ممکن است که می‌توان انتظار وقوع آن را داشت. هر چند در اولین روز درگیزی‌ها نیز شاهد حمله کردها به شهر نصیبین ترکیه نیز بودیم. این سناریو را می‌توان  در مقام انتحار سیاسی کردها در منطقه و سطح جهانی ارزیابی کرد و پیش‌ران‌های آن عبارتند از:

– احتمال انجام عملیات پ‌ک‌ک و بسیج کردها در شهرهای مختلف ترکیه

– تهدید بقای کردهای سوریه و انتحار سیاسی – نظامی آن‌ها

– شهرهای مرزی ترکیه با سوریه، همگی متشکل از کرد و ترک هستند و امکان شورش و وقوع درگیری میان این دو هویت در این شهرها و حتی دیگر استان‌های ترکیه نیز وجود دارد.

انتخاب
entekhab.ir/0027gx

ویتنام آنکارا؟؛ ارزیابی یورش ارتش ترکیه به شمال سوریه

فرارو(- ٢٠:٠١) ٩٨/٠٧/١٧

احتمالا اردوغان فکر می کند حمله به کردها و مصادره کردن نفت آن ها، یک پیروزی تمام عیار برای ترکیه است. با این حال، وی سخت در اشتباه است: او در حال مهیا کردن شرایط برای یک جنگ فرسایشی است که ترکیه از پسِ آن برنمی آید و امکان دارد در نهایت، بازنده آن باشد.
ویتنام آنکارا؛ ارزیابی یورش ارتش ترکیه به شمال سوریه
ویتنام آنکارا؛ ارزیابی یورش ارتش ترکیه به شمال سوریه

فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیستمایکل روبین-نشنال اینترست| رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بار دیگر تهدید می‌کند که قصد دارد به شمال شرق سوریه حمله کند. اواخر یکشنبه شب (۱۴ مهرماه)، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه چراغ سبز نشان داد. اگرچه پیش از این، اردوغان بار‌ها و بار‌ها تهدید به حمله نظامی به شمال سوریه و اعزام نیرو به خاک این کشور کرده بود، با این حال اینطور به نظر می‌رسد که وی این دفعه، جدی و مصمم است. در حال حاضر: اقتصاد ترکیه نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند و اخیرا پس از پیروزی حزب مخالف اردوغان در استانبول (آن هم برای ۲ مرتبه)، پرستیژ و شخصیت رئیس جمهور ترکیه تا حدی خدشه دار شده است. از این رو، وی ناامیدانه به دنبال پرت کردن حواسِ افکار عمومی است.

 اردوغان از تهدید تروریستی بر علیه ترکیه صحبت می‌کند که منبع آن شمال سوریه است، با این حال، وی هنوز این موضوع را ثابت نکرده که اساسا یک چنین تهدیدی وجود خارجی دارد. درست بر عکس این استدلال، کرد‌های سوریه از جمله نیرو‌های بومی بوده اند که قویا بر علیه داعش و دیگر گروه‌های افراط گرا در خاک سوریه جنگیده اند. در جبهه مقابل، شواهد زیادی وجود دارند که حاکی از سودبری و همکاری هایِ گسترده ترکیه با گروه‌های مرتبط با القاعده و همچنین داعش در خاک سوریه است.

مناطق تحت کنترل کرد‌ها در سوریه، از جمله مناطق امن در خاک این کشور هستند که مدارای سیاسی نیز در آن‌ها حاکم است. تمایل اردوغان به فتح این مناطق، کمترین ارتباط را به مساله مبارزه با تروریسم دارد و بیشتر، حکایت از گرایش ترکیه به گسترش مرزهایش، ریشه کن کردن هرگونه تشکیلات کردی که تابع اوامر آنکار نباشد و همچنین تسلط بر چاه‌های نفت این مناطق دارد. بیش از ۴۵ سال قبل، ترکیه حدودا یک سوم از خاک قبرس را تصرف کرد و اکنون به دنبال بهره برداری از منابع طبیعی آن است. آنکارا از نظر قومی، منطقه عفرین سوریه را پاکسازی کرده است و دفاتر پستی ترکیه را در منطقه “جرابلس” سوریه بازگشایی کرده است. در واقع، ترکیه با این مناطق به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار جزئی از خاک این کشور هستند. در منطقه “بعشیقه” عراق و همچنین سایر مناطق، ترکیه پاسگاه‌های مرزی در خاک این کشور را تصرف کرده و حاضر نیست از این مناطق خارج شود. رجب طیب اردوغان ادعا‌های ارضی را بر علیه یونان و بلغارستان مطرح می‌کند و نقشه‌های جغرافیایی ترک، بخش‌های عظیمی از قلمرو کشور‌های همسایه ترکیه را جز خاک این کشور به حساب می‌آوردند.

اردوغان فکر می‌کند پیروزی و تسخیرِ خاک سوریه، آسان خواهد بود. ترامپ تمایل کمی به راه انداختن جنگ در خاورمیانه دارد و شبیه سلفِ خود باراک اوباما، تمایل دارد تا تضمین‌های اردوغان و توصیه‌های مشاوران و همکارانش را باور کند. مقام‌های ارشد دولت ترامپ به صورت خصوصی می‌گویند: منطق و استدلالی که نماینده ویژه آمریکا در موضوع سوریه جیمز جفری بر اساس آن کار می‌کند مبتنی بر این است که: با در نظر گرفتن اجتناب ناپذیر بودنِ عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از خاک سوریه، هر قول و تعهدی که آمریکا بتواند از ترکیه بگیرد در واقع کسب امتیاز در برابر اعطایِ هیچ چیز به این کشور است. با این حال، حتی اگر جیمز جفری نتواند به ترکیه پوشش دیپلماتیک دهد، وی در رابطه با این گزاره که احتمالا نیرو‌های آمریکایی در مواجهه با یورش نیرو‌های ترکیه به خاک سوریه نابود می‌شوند، درست فکر می‌کند.

اردوغان فردی جسور است، اما امکان دارد در تله بیفتد. شاید پهپاد‌های ترکیه به این کشور در مناطق کوهستانی و روستایی سوریه از لحاظ کیفی برتری نظامی دهند اما، به نحو قابل توجهی استفاده از آن‌ها در شهر‌های شمالی سوریه (اگر محدودسازیِ آسیب‌ها و خسارات ناخواسته مد نظر باشد)، غیرکاربردی خواهد بود. کرد‌ها تجربیات زیادی در زمینه جنگ بر روی زمین دارند. ضمنا، تصفیه‌های سیاسی که اخیرا در ارتش ترکیه صورت گرفته، آن را تبدیل به پوسته‌ای از شکلِ پیشین آن کرده است (موجب تضعیف ارتش ترکیه شده است). بر اساس توافق صلحی که پیش از این به امضا رسیده، شورشیان کرد به صورت داوطلبانه و به درخواست ترکیه وارد سوریه می‌شوند حال آنکه خودِ کردهایِ سوریه جایی را برای رفتن ندارند. جنجال‌های زیادی در این رابطه وجود دارد که حدودا یک قرن قبل، نیرو‌های ترک، ارمنی‌ها را به داخل بیابان بردند تا در همانجا بمیرند. کرد‌ها نمی‌خواهند این سناریو در قبال آن‌ها نیز به اجرا درآید. حمله ترکیه به شمال سوریه و پاکسازی قومیتی آن‌ها در این منطقه (هدف اعلام شده ترکیه این است که حدودا ۲ میلیون عرب در این منطقه ساکن شوند)، جرقه ایجاد شورش در شمال سوریه و کل خاک ترکیه را خواهد زد.

حتی اگر ارتش ترکیه بتواند در ابتدا دستاورد‌هایی را هم کسب کند، بزرگترین اشتباه اردوغان این خواهد بود که فکر کند نبرد میان ترکیه و کرد‌های سوری تنها به همان‌ها (تصرف خاک شمال سوریه توسط ترکیه) محدود خواهد ماند. ترکیه در نبرد‌های نیابتی در نوار غزه، لیبی، و جنگ سیاسی بر علیه عربستان سعودی، حضوری فعال داشته است. اردوغان شاید بتواند در “واشنگتن پست” از آزادی مطبوعات دفاع کند با این حال در واقعیت، او بزرگترین دشمن آن است. در حالیکه قتل جمال خاشقچی توسط عربستان سعودی اقدامی کاملا بی شرمانه بود، اردوغان صرفا از این موضوع به عنوان ابزاری جهت سلب مشروعیت از عربستان سعودی در راستای تحقق هدف خویش که همانا کسب موقعیتی پیشتازانه در رهبری جهان اسلام می‌باشد استفاده کرده است. وی همچنین به دنبال سهم خواهی جهت بین المللی شدن اداره مکه و مدینه در چهارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی (خارج کردن آن‌ها از کنترل کامل عربستان) بوده است.

در آخرین سفری که به شمال شرق سوریه داشتم، از حضور مقام‌های دفاعی و اطلاعاتی عربستانی در آنجا بسیار تعجب کردم. اگر ترکیه به سوریه حمله کند، جنگ نیابتی در اقصی نقاط منطقه گسترش می‌یابد. کاملا منطقی است که حدس بزنیم در صورت حمله ترکیه به شمال سوریه، مقام‌های عربستانی کمک‌های تسلیحاتی و اطلاعاتی به کرد‌های سوریه خواهند کرد تا خون سربازان ترک را (اگر نخواهند در داخل ترکیه ایجاد ناامنی کنند) در سوریه به زمین بریزند و این کشور را زمین گیر کنند. همانطور که اردوغان و نهاد‌های اطلاعاتیِ نیابتی این کشور نظیر شرکت پیمانکاری خصوصی موسوم به “سادات”، از حماس حمایت کرده اند، مقام‌های رژیم صهیونیستی نیز ممکن است در حمایت نظامی و اطلاعاتی از کرد‌های سوری فعال شوند. به نحو مشابهی، یونان و بشار اسد نیز احتمالا به دلایل خاص خود به کرد‌های سوریه کمک خواهند کرد. کرد‌های سوری، هم از جانب دولت سوریه و هم دولت ترکیه همواره تحت فشار بوده اند. با این حال، آن‌ها بار‌ها گفته اند که اگر قرار باشد از میان این دو، یکی را انتخاب کنند، انتخاب آن‌ها دولت سوریه به ریاست بشار اسد خواهد بود.

نیرو‌های ترکیه احتمالا با غرور و تکبر وارد خاک سوریه می‌شوند. درست همانگونه که ارتش سرخ شوروی به افغانستان حمله کرد و یا ایالات متحده آمریکا وارد خاک ویتنام شد. ترکیه باید بداند که هم مسکو و هم واشنگتن، به واسطه تجربیات خود در افغانستان و ویتنام به خوبی یاد گرفتند که ورود به جنگ به مراتب، آسان‌تر از خارج شدن از آن است.

احتمالا اردوغان فکر می‌کند حمله به کرد‌ها و مصادره کردن نفت آن ها، یک پیروزی تمام عیار برای ترکیه است. با این حال، وی سخت در اشتباه است: او در حال مهیا کردن شرایط برای یک جنگ فرسایشی است که ترکیه از پسِ آن برنمی آید و امکان دارد در نهایت، بازنده آن باشد.

آخرین خبر

http://akharinkhabar.ir/analysis/5717140

تحلیل ایندیپندنت از حمله ترکیه به شمال سوریه؛ این جنگ تلاشی برای تقسیم مخالفان است

یک روزنامه نگار ترک عنوان کرد : این جنگ ، تلاش اردوغان برای تقسیم جبهه مخالفان با استفاده از پرچم ناسیونالیسم است. اگر مخالفان با مساله “ملی گرایی” به دام بیفتند، این کشور را به جنگ می کشاند.
تحلیل ایندیپندنت از حمله ترکیه به شمال سوریه
تحلیل ایندیپندنت از حمله ترکیه به شمال سوریه

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از ایندیپندنت، ترک ها به حمله نظامی کشورشان به شمال سوریه با  ترس و غرور  واکنش نشان می دهند و این جنگ را تلاشی برای تقسیم مخالفان می دانند.
بنابراین گزارش، مداخله ترکیه در شمال سوریه برای ترک ها، الهام بخش حمایت داخلی از نیروهای مسلح این کشور است ،هر چند که همه با شک و تردید به آن نگاه می کنند چرا که آسیب های زیادی بخاطر ادامه جنگ هشت ساله در جنوب شرقی این کشور متحمل شده اند.

بنابراین گزارش، ترکیه روز چهارشنبه یک عملیات نظامی را برای ایجاد آنچه آن را “منطقه امن” می نامد،  در شمال شرقی سوریه آغاز کرد و اهدافی را در مناطقی که اکنون توسط کردهای سوریه کنترل می شود ، را بمباران کرد.
آنکارا کردهای شمال سوریه را به عنوان یک سازمان تروریستی و زیربنای گروهی از تجزیه طلبان و تهدیدی برای تمامیت ارضی این کشور می داند.

در حالی که بسیاری از هواداران اردوغان و حزب عدالت و توسعه ترکیه این مداخله را راهی برای رهایی ترکیه از تهدید جدایی طلبانه و وسیله ای برای جابجایی صدها هزار پناهجوی سوری به کشورشان دانستند ، صدای تردیدها در این کشور به گوش می رسد.

روز سه‌شنبه ، مخالف اصلی اردوغان از حزب جمهوریخواه مردم این کشور که کنترل یک جناح بزرگ در پارلمان و بیشتر شهرهای بزرگ این کشور را در دست دارد ، در بیانیه ای سیاست های اردوغان را زیر سؤال برد و خواستار یک رویکرد جدید شد. در این بیانیه حزب حاکم ترکیه را به عنوان یکی از احزاب مسؤول اصلی جنگ مخرب در سوریه می داندو اردوغان را به خاطر سیاست های غلطی که از سال ۲۰۱۱ با وجود همه هشدارها به طور مداوم دنبال می کند مورد انتقاد قرار می دهد

در این بیانیه آمده است: حزب حاکم خطاهای زنجیره ای در محاسبات خود مرتکب می شود و سیاست های ماجراجویانه و فرقه ای خود را دنبال می کند و منجر به درگیری های طولانی و ادامه تعویق صلح می شود.

این درحالیست که روزنامه های خبری محلی ترکیه روز چهارشنبه گزارش دادند که کاروان های حامل نیروهای ویژه ترکیه ، تانک ها ، حاملان زرهی و توپخانه ها به همراه کامیون هایی با حدود ۲،۰۰۰ جنگنده ارتش آزاد سوریه به سمت مرزهای شمال سوریه حرکت کرده اند.

اردوغان مدت ها است که به دنبال ایجاد “منطقه امن” تحت کنترل ترکیه در شمال شرقی سوریه برای کاهش فشار بیشتر ۳.۵ میلیون پناهنده سوری ساکن ترکیه است.
در پارلمان ترکیه،  حزب عدالت و توسعه و دو حزب مخالف ناسیونالیستی دیگر روز سه‌شنبه از یک عملیات کلی در این منطقه حمایت کردند که به نیروهای مسلح ترکیه اجازه می دهد در عملیات مرزی در سوریه شرکت کنند ، در حالی که حزب دموکراتیک خلق (HDP) به رهبری کردستان با آن مخالفت کرد.

گفتنی است، در ترکیه مخالفان در رسانه های اجتماعی هشتگ #SavasaHayir یا “نه به جنگ” را راه انداخته اند.

همچنین این عملیات با انتقاد و ابراز نگرانی شدید کنگره آمریکا ، بازیگران قدرت واشنگتن ، رهبران اروپایی ، ایران، دولت عراق و بسیاری از کشورهای عربی مواجه شده است.

دبیرکل اتحادیه عرب هم در بیانیه ای گفت: این عملیات برنامه ریزی شده نقض آشکار حاکمیت سوریه است ، تمامیت ارضی سوریه را تهدید می کند و در را برای زوال بیشتر اوضاع امنیتی و بشردوستانه باز می کند.

بنابراین گزارش، حتی ترامپ هم  که برای این  عملیات چراغ سبز به ترکیه نشان داد ، در توییتی  هشدار داد که در صورت نقض خطوط قرمز ، اقتصاد ترکیه را کاملاً نابود می کند و در حالی که عملیات ارتش ترکیه آغاز شده است توییت های زیگزاگی ترامپ همچنان ادامه دارد. یک روزنامه ترکیه ای نوشت: آنها با ترکیه بازی می کنند.
کریم حسن ، تحلیلگر سیاسی گفت: “در حالی که همه سعی می کنند دست خود را از مسایل سوریه پاک کنند، آنکارا در تلاش است تا دست خود را بیشتر در خاک قرار دهد.
ترکها همچنین نگران این هستند که این مداخله می تواند آنها را در مسیر رویارویی مستقیم با داعشی که ممکن است بازگردد، قرار دهد.
گفتنی است، منتقدین این مداخله را قمار خطرناک اردوغان برای نجات سیاست سوریه توصیف کردند و بسیاری از ترکها آن را یک فاجعه بی وقفه می دانند که ده ها میلیارد دلار برای آن هزینه کرده است.
مصطفی سونز ، اقتصاد دان ترکیه ای نوشت: “جنگ شاخه ای پوسیده است که حزب عدالت و توسعه که تقریباً در حال فرسودگی است ، بر روی آن قرار دارد. وی گفت: جنگ بحران را عمیق تر می کند. مردم بدبین شده اند ، تولید و مصرف کاهش یافته و بیکاری در حال افزایش است. افزایش قیمت و مالیات هرگز پایان نمی یابد.

اصل این گزارش را در ایندپندنت ببینید

شفقنا
https://fa.shafaqna.com/news/821438/

تحلیل استاد دانشگاه آمریکا از حمله ترکیه به سوریه

تحلیل استاد دانشگاه آمریکا از حمله ترکیه به سوریه
تحلیل استاد دانشگاه آمریکا از حمله ترکیه به سوریه

خبرنامه دانشجویان ایران:  به نقل از مهر، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه از آغاز رسمی عملیات نظامی در شمال سوریه خبر داد.  رئیس جمهور ترکیه با اعلام این که عملیات نظامی در شمال سوریه با نام «چشمه صلح» است، همچنین گفته است که عملیات «چشمه صلح» علیه داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ است.

در ضمن باید جاه طلبی های اردوغان و دیدگاه او که اراضی امپراتوری عثمانی را منطقه نفوذ طبیعی ترکیه می داند را در نظر داشت.

متعاقب این عملیات، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که سوریه به شدت اظهارات و انگیزه های تجاوزکارانه ترکیه علیه سوریه و ارسال تجهیزات نظامی به مرزهای سوریه را محکوم می کند. اقدامات ترکیه نقض آشکار قوانین بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت محسوب می شود، قطعنامه هایی که همگی بر اصل احترام به وحدت اراضی و حاکمیت سوریه تاکید دارد. بنا بر اعلام این منبع وزارت خارجه سوریه، رفتار تجاوزکارانه رژیم اردوغان بیانگر خواسته های توسعه طلبانه ترکیه در اراضی سوریه است و این اقدام با هر انگیزه و بهانه ای که باشد قابل توجیه نیست. آنچه ترکیه درخصوص امنیت مرزها ادعا می کند کذب محض است.

دمشق همچنین هشدار داد که آغاز تجاوز به خاک سوریه، آنکارا را در صف گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و ضربه‌ای کشنده به روند مذاکرات آستانه خواهد بود. برای بررسی اهداف اردوغان از این عملیات گفتگویی با پروفسور «شیرین هانتر» استاد دانشگاه جورج تاون امریکا و عضو شورای روابط خارجی آمریکا انجام داده است که در ادامه می آید.

*آیا حمله ترکیه به شمال سوریه از مصادیق تجاوز تعریف شده در قطعنامه تعریف تجاوز به شمار می رود؟
اقدام ترکیه مسلماً تجاوز به خاک سوریه است. اما اشکال در این است که دولت مرکزی در دمشق قادر به اعمال حاکمیت خود در تمامی اراضی خود نیست. این وضع باعث شده است که ترکیه بتواند به قسمتی از سوریه نیرو بفرستد.

*هدف ترکیه از حمله به مناطق کردی شمال شرق سوریه چیست؟
ترکیه از احتمال به وجود آمدن یک منطقه کردی حتی نیمه مستقل نظیر آنچه در عراق است نیز نگران است. مساله کردها را می توان بزرگترین دغدغه امنیتی ترکیه دانست. بنابراین یک هدف، امنیتی است.

ترکیه اگر بتواند مایل است لااقل توازن نژادی را در نزدیکی مرزهای خود تغییر دهد. به این منظور شاید ترکیه بخواهد تعدادی از پناهندگان عرب سنی را در این منطقه اسکان دهد

مردم ترکیه از حضور این پناهندگان ناراضی هستند. پس موضوع پس فرستادن پناهندگان جزئی از اهداف ترکیه است.

هدف سوم این است که آنکار می خواهد در تعیین سرنوشت نهایی دست داشته باشد. ترکیه به شدت خواهان کنار رفتن اسد بود ولی تاکنون موفق نشده است. به عنوان مثال اگر سوریه تجزیه شود، ترکیه می خواهد مناطق مرزی تحت نفوذ آنکارا باشد. در ضمن ترکیه از نفوذ ایران در سوریه ناراضی است. از سوی دیگر سیاست ترکیه در قبال سوریه جنبه های مذهبی و فرقه گرایی هم دارد.

شخص اردوغان احساس ضد شیعی و علوی دارد گرچه ممکن است اجازه ندهد که این احساسات در سیاست خارجی اش زیاد نفوذ داشته باشد.

*ترکیه پیش از نیز «عفرین» را به اشغال خود درآورده بود. به نظر می رسد ترکیه در نظر دارد کریدور کردی در شمال سوریه را پاکسازی قومی کند و با عمق مورد نظر خود این منطقه را در کنترل خود داشته باشد. ارزیابی شما چیست؟
مسأله «عفرین» را هم باید در این چارچوب کلی دید و بررسی کرد. یک سوریه ضعیف را ترکیه به نفع خود می بیند؛ چرا که روابط دو کشور اغلب پرتنش بوده است. لذا سوریه ضعیف منافع ترکیه را بهتر تأمین می کند.

در ضمن باید جاه طلبی های اردوغان و دیدگاه او که اراضی امپراتوری عثمانی را منطقه نفوذ طبیعی ترکیه می داند را در نظر داشت.

*ترکیه اعلام کرده حضور این کشور در مناطق شرق فرات موقتی است. ارزیابی شما چیست؟
نهایتاً ترکیه نمی تواند به طور دائمی در سوریه بماند. مسأله این است که تا چه زمانی در آنجا خواهد ماند. به نظر من تا وقتی سرنوشت سوریه معین نشده است ترکیه تعدادی نیرو در سوریه نگه خواهدد داشت. البته رفتار جامعه بین المللی از جمله اروپا و روسیه نیز در این مورد مؤثر خواهد بود.

*دلایل موافقت و چراغ سبز آمریکا به این عملیات ترکیه چه بود؟

البته هنوز کاملاً مشخص نیست که آمریکا به ترکیه چراغ سبز داده باشد. اما با توجه به اینکه ترامپ مصصم است نیروهای آمریکایی را در خاورمیانه کاهش دهد، اگر ترکیه بتواند جایگزین برخی از نیروها شود به اهداف آمریکا کمک می کند. آمریکا ممکن است حضور ترکیه را به عنوان عمل ایجاد توازن به حضور ایران تلقی کند. به هر حال با همه تنشها در دو سه سال اخیر در روابط ترکیه و آمریکا، روابط دو کشور بسیار نزدیک است. همین اصل در مورد اروپا هم مصداق دارد. بنابراین طبیعی است که اگر آمریکا بخواهد حضور خود در سوریه را کم کند، آنکارا را به عنوان جانشین خود انتخاب کند.

خبرنامه دانشجویان ایران

http://iusnews.ir/fa/news-details/331129

عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان:

توطئه ترکیه علیه شمال سوریه به سرانجام نمی رسد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) تاکید کرد که آنچه ترکیه در کردستان سوریه انجام می دهد توطئه ای کثیف علیه این منطقه است، اما به سرانجام نمی رسد؛ زیرا با مقاومت نیروهای کُرد سوری خنثی می شود.
توطئه ترکیه علیه شمال سوریه به سرانجام نمی رسد
توطئه ترکیه علیه شمال سوریه به سرانجام نمی رسد

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خندان، آراس حسو میرخان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در فیس بوک به حمله نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه وکنش نشان داد و تاکید کرد که  وضعیت کردها تبدیل به بحث روز در همه دنیا شده  و جهان کردها را به عنوان یک همپیمان واقعی می بینند و همگان باید بدانند که نه حملات ترکیه به کردستان سوریه و نه آشفتگی و آشوب های بغداد، نمی توانند تهدید جدی علیه موجودیت کردها باشد و اربیل نه تنها راه حل مشکلات اقلیم کردستان را دارد، بلکه از دستاوردهای کردهای سوری نیز دفاع می کند. 

همچنین تاکید کرد که آنچه ترکیه در سوریه انجام می دهد، توطئه ای کثیف است و این حمله قلب همه کردهای جهان را به درد آورده و زخم های پیشین کردها با انتشار تصاویر هدف قرار گرفتن زنان و کودکان بی دفاع کُرد، توسط ارتش ترکیه بار دیگر سرباز کرده، اما توطئه کثیف ترکیه به سرانجام نمی رسد و با مقاومت نیروهای کرد سوری، خنثی می شود. 

عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی، مدعی شد که وضعیت کنونی کردستان سوریه محصول اشتباه نیروهای کرد ypg بوده و گفت که مسئله کردهای سوریه از این نیروها جداست و کردهای سوریه هرگز نابود نمی شوند و مبارزات آنان به عقب باز نمی گردد و از دستاوردهای خود نمی گذرند.

خبرگزاری کرد پرس
http://www.kurdpress.com/details.aspx?id=165356

وزیر خارجه ایتالیا: حمله ترکیه به سوریه امنیت اروپا را تهدید می‌کند

وزیر خارجه ایتالیا گفت که حملات ترکیه به سوریه امنیت کل اروپا را به خطر می‌اندازد
وزیر خارجه ایتالیا: حمله ترکیه به سوریه امنیت اروپا را تهدید می‌کند
وزیر خارجه ایتالیا: حمله ترکیه به سوریه امنیت اروپا را تهدید می‌کند

به نقل از رسانه‌های خبری، “لوئیجی دی مایو” وزیر خارجه ایتالیا گفت که اقدامات ترکیه در سوریه امنیت کل اروپا را به خطر می‌اندازد.

وی که در مجلس سنای ایتالیا سخن می‌گفت، اظهار داشت: حمله ترکیه به سوریه ثبات ایتالیا و کل اروپا را تهدید می‌کند؛ چرا که احتمال آزادی عناصر مسلح بیگانه از زندان‌های تحت کنترل کُردها وجود دارد.

وزیر خارجه ایتالیا از دولت خواست که بر اساس مواضع اتحادیه اروپا شرایطی را که می‌تواند کانال‌های دیپلماتیک با دمشق را باز نماید ارزیابی کند.

وی درباره امکان گفت‌وگو با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه گفت: وقت آن رسیده که در راستای کمیته قانون اساسی سوریهگام کوچکی رو به جلو برداریم.

فرتاک نیوز
https://www.fartaknews.com/n/18IC

لحظه صدور فرمان حمله ترکیه به سوریه (+عکس)

 رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در دفتر کار خود در کاخ ریاست جمهوری ترکیه (کاخ سفید) در آنکارا در حال گفتگوی تلفنی با وزیر دفاع ترکیه و صدور فرمان آغاز حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین در شمال سوریه / عکس: آناتولی

لحظه صدور فرمان حمله ترکیه به سوریه

لحظه صدور فرمان حمله ترکیه به سوریه

لحظه صدور فرمان حمله ترکیه به سوریه

ارزیابی حمله ترکیه به سوریه

لحظه صدور فرمان حمله ترکیه به سوریه

عصرایران
https://www.asriran.com/fa/news/692948

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir مشاوره تخصصی پروژه های پژوهشی در ترجمه تایپ. ساده، فرمولی و رسم جداول و اشکال/فارسی، لاتین، عربی صفحه بندی/شیت بندی حرفه ای و طراحی اختصاصی جلد صفحه آرایی و فهرست بندی کتاب و مجلات،کاتالوگ و بروشور اکسپت/پذیرش مقالات آی اس آی/ ISI-ISC چاپ کتاب درتیراژ 20 تا 5000 جلد ترجمه تخصصی و دانشجویی ویراستاری متون نمایندگی رسمی، بیمه عمر و سرمایه گذاری؛ Savalan Research -SINIGH - Official website : WWW.SELCO.IR Call us : (+98) 02166003007 Call us : (+98) 02155402501 Call us : (+98) 09128391688 Call us : (+98) 09305740756 Call us : (+98) 09305740761 E-mail : selcoir.mails@gmail.com Website Admin : info@selco.ir Yahoo ID : selcoir.mails@yahoo.com Ltd 2012-2019

ممکن است بپسندید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

SELCO.IR

کانال اطلاعات علمی محض پژوهش ساوالان را هر روز در telegram دنبال کنید.

ورود به دنیای دانش خداحافظی با دانش
موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان.. دپارتمان پژوهش SELCO.ir دپارتمان فروشگاه ALINCO.ir؛ دپارتمان سیاست OLARCO.ir دفتر فنی3007 6600 021/ مستقیم 09128391688/ سامانه 5000203241
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس