اتحادیه اروپا به بازیگر اصلی خاورمیانه تبدیل می شود؟ شماره دوم

مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir، دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir
مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir،
دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان..  www.SELCO.ir

دانلود فایل شنیداری و پادکست مقاله تحلیلی خبری، اتحادیه اروپا به بازیگر اصلی خاورمیانه تبدیل می شود؟
مجله سیاست
 www.OLARCO.ir، 
موسسه تحقیقات و مطالعالعات پژوهش ساوالان.. www.selco..ir

مجله اولارکو-با محوریت سیاست؛
شماره دوم -شهریور ماه
SELCO.IR.97.06.20.P2


با خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران، دیگر امضاکنندگان توافق تمام تلاش خود را برای زنده نگه داشتن برجام نگه داشته اند. جدای از روسیه و چین که از دیرباز روابط خوبی با ایران داشتند، اروپایی ها هم سعی دارند تاثیرات منفی خروج ترامپ از برجام را خنثی سازند. به نظر می رسد ترامپ با اشتباهات خود فرصتی را برای بلوک اروپایی فراهم کرده تا در عرصه بین المللی و به ویژه در خاورمیانه نقش پررنگ تری ایفا کند.

  • نویسنده: دنیل آر. دی پتریس
  • ترجم: طلا تسلیمی
  • منبع: نشنال اینترست
  • http://www.irdiplomacy.ir/fa/news/1978881

 بیست ماه گذشته برای اتحادیه اروپا زمان دشواری بوده است. این درست همان بازه زمانی است که دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده را برعهده داشته است؛ شخصی که اقداماتش مدام اتحادیه اروپا را آشفته می سازد. باراک اوباما که خود ذاتا طرفدار چندجانبه گرایی بود، ارتباط شخصی اش را با رهبران اروپایی همچون آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری پیشین فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا گسترش داده بود. اما ترامپ نسخه زنده کلیشه آمریکایی است- فردی مغرور، کوته فکر، لجوج، بی توجه به جزئیات و کسی که از ضربه زدن به روابط دیپلماتیک، امنیتی و تجاری که در بیش از نیم قرن گذشته جامعه ترنس آتلانتیک را معنا کرده، ترسی ندارد.

تصمیم دولت ترامپ در 31 ماه آگوست برای کاهش کمک های مالی ایالات متحده به آژانس کمک به پناهجویان فلسطینی سازمان ملل متحد (آنروا)، آژانسی که برای حدود پنج میلیون پناهجوی فلسطینی خانه و مدرسه و مواد غذایی فراهم می کرده، جدیدترین نمونه از فاصله در حال گسترش بین دو سوی اقیانوس اطلس یعنی دولت ترامپ و اتحادیه اروپاست. آنچه کاخ سفید ماموریتی نامنظم و بی نتیجه می خواند که تنها به استمرار مشکل پناهجویان فلسطینی می انجامد، اتحادیه اروپا یک اقدام مهم و تاثیرگذار در ثبات در خاورمیانه قلمداد می کند. ناامیدی سیاستمداران اروپایی که عادت داشتند از ایالات متحده دفاع کنند، حتی قابل تصور نیست.

اما این اتفاق لزوما برای اروپا بد نیست. در حقیقت، با هر قدم غیرمنطقی و ناخوشایندی که دونالد ترامپ بر می دارد، این فرصت را برای رهبران اروپایی فراهم می آورد تا موضع دیپلماتیک خود را تقویت کنند. دوران دونالد ترامپ در سیاست گذاری های آمریکا می تواند دوره ای باشد که اتحادیه اروپا به عنوان مهره ای قدرتمندتر در دیپلماسی بین المللی ایفای نقش می کند. اتفاقات یک سال و نیم گذشته گواه همین مساله هستند.

اشتباهات ترامپ فرصتی برای افزایش نفوذ بروکسل

تا پیش از آنکه ترامپ در دفتر بیضی مستقر شود، پرونده اسراییل و فلسطین مهمترین مساله برای آمریکا بود. روسای جمهوری پیشین از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه اگرچه رویکردهای متفاوتی در ارتباط با این مساله داشتند یا از تاکتیک های مختلفی استفاده می کردند، اما همگی هدف غایی واشنگتن که تحقق راه حل دو کشوری بود را دنبال می کردند که امکان زندگی اسرائیلی ها و فلسطینی هایی در کنار هم و در صلح و آرامش را فراهم می آورد. آمریکایی ها قدرت میانجی و تسهیل کننده امتیازدهی از سوی دو طرف بودند. اما ترامپ کل مساله را به آشوب کشید. به نظر نمی رسد که واشنگتن همانند گذشته به دنبال راه حل دو کشوری باشد. دولت آمریکا دیگر به مواردی که پیشتر خط قرمز محسوب می شد، همانند اجتناب از مطرح کرده مساله بیت المقدس تا پیش از هر توافق صلح دوجانبه ای، توجهی نمی کند. تشکیلات خودگردان فلسطین از شیوه رسیدگی ترامپ به پرونده صلح خاورمیانه خشمگین است و مساله آنروا هم روابط بین واشنگتن و رام الله را وخیم تر می کند.

اشتباهات ترامپ فرصتی برای افزایش نفوذ بروکسل/مجله جهان سیاست  www.OLARCO.ir
اشتباهات ترامپ فرصتی برای افزایش نفوذ بروکسل/مجله سیاست http://www.OLARCO.ir

در خصوص ایران هم می توان شرایط مشابهی را مشاهده کرد. تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته ای ایران همه درها را به روی هرگونه رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران درباره هر مساله ای بست. این در حالی بود که شورای امنیت سازمان ملل کاملا از برجام حمایت می کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم پایبندی ایران را به تعهداتش در توافق تایید کرده بود. آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران هفته گذشته در یک سخنرانی تاکید کرد: «گفت و گو با امریکا وقت تلف کردن است.» اما آنچه از اهمیت زیادی برخوردار و جالب توجه است، حمایت رهبر معظم ایران از ارتباط کشورش با اروپایی ها در همان سخنرانی است: «خوب است که روابطی برقرار شود و مذاکرات با اروپا ادامه یابد.» و این در حالی است که احتمال اندکی وجود دارد اروپایی ها قدرت زنده نگه داشتن توافق هسته ای را داشته باشند.

ترامپ رئیس  جمهوری پایبند به عرف ها نیست

در هر دو مساله، آمریکایی ها صحنه را ترک کرده و یک خلائ به وجود آورده اند. اتحادیه اروپا که در پی مسائلی همچون مهاجرت و یورو حتی پیش از برگزیت تا اندازه ای اعتبار خود را نزد اروپایی ها از دست داده بود، اکنون موقعیتی برای کسب اعتبار به دست آورده است. ترامپ بخواهد اقرار کند یا نه، بلوک اروپایی که به شدت از سوی رئیس جمهوری آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته بود اکنون در بیشتر سیاره به عنوان طرف مذاکره ای جدی تر و میانه روتر و بی طرف تر از ایالات متحده قلمداد می شود.

در برخی از مهمترین مسائل امنیتی بین المللی، اکنون اتحادیه اروپا فرصتی به دست آورده تا جای ایالات متحده را به عنوان بازیگر اصلی و تغییر دهنده جهان دیپلماتیک بگیرد. برای اروپایی هایی که عادت داشتند به عنوان بازیگر مکمل در کنار ایالات متحده به عنوان بازیگر نقش اصلی عمل و بر مسائل کم اهمیت تری همچون تغییرات اقلیمی تمرکز کنند، چنین فرصت های قابل رد کردن نیست. آمریکا پیشتر به اندازه ای در نظام بین المللی قدرتمند عمل می کرد که نمی شد آن را به عنوان عامل اجرایی در سطح جهانی نادیده گرفت. اما ترامپ رئیس  جمهوری پایبند به عرف ها نیست. او معتقد است اروپایی ها برای مدت زمانی طولانی از روابط با امریکا استفاده کرده اند و زمان پایان دادن به این استفاده فرا رسیده است. به نظر می رسد اتحادیه اروپا فرصت لازم را دارد که ثابت کند ترامپ اشتباه کرده است! 


پژوهش ساوالان..

مجله جهان سیاست ذیل دامنه مستقل www.OLARCO.ir،
دست آوردی دیگری است، از موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان..  www.SELCO.ir

پژوهش ساوالان.باوفا

این مرکز با انجام مجموعه خدمات پژوهشی و دانشجویی، خود را به عنوان پژوهشی ترین مجموعه کامل معرفی کرده است. 

ترجمه و اکسپ ISI و مقالات و چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه به کتاب و ویراستاری تخصصی متون و تایپ فارسی و انگلیسی متون و ارسال پیامک انبوه و مشاوره بیمه ای
اکسپت کاران متخصص؛ مترجمین؛ ویراستاران؛ تایپیست؛ چاپ کتاب؛ تبدیل پایان نامه به کتاب؛ طراحی جلد و صفحه بندی؛ نمایندگی رسمی ارسال پیامک انبوه؛ نمایندگی رسمی مشاوره بیمه عمر و سرمایه گذاری؛
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید.

مرکز پژوهش ساوالان، با تایید هویت حقوقی خود نزد وزارت صنعت و معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، رسما به عنوان کسب و کارهای اینترنتی مورد اعتماد شناخته می گردد. لذا مرکز پژوهش ساوالان به پشتوانه این اعتماد حقوقی از سازمان صنعت و معدن و تجارت و به عنوان دارنده نماد اعتماد الکترونیکی یک ستاره، ملزم به رعایت قوانین و مقررات مندرج درتعهدنامه نماد می باشد.


سایت انجام چاپ مقالات تخصصی در ژورنال های معتبر وزرات علوم - ارتقای سطح پژوهشی و چاپ مقالات ISI

گروه اکسپت کاران متخصص؛

چاپ مقالات تخصصی در ژورنال های معتبر وزرات علوم – ارتقای سطح پژوهشی


سایت انجام ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی آنلاین کتاب و پایان نامه و مقاله و کلیه متون

گروه مترجمین؛

ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی آنلاین کتاب،پایان نامه،مقاله و کلیه متون


سایت انجام ویرایش کتاب و مقالات و متون تخصصی و عمومی و کاتالوگ و بروشور و ویراستاری نگارشی و محتوایی

گروه ویراستاران؛

ویرایش کتاب و مقالات و متون تخصصی – عمومی و کاتالوگ و بروشور – ویراستاری نگارشی و محتوایی


سایت انجام تایپ متون فارسی و انگلیسی و لاتین و عربی و رسم اشکال و جداول و نمودار و ..

گروه تایپیست ها؛

تایپ متون فارسی و انگلیسی و لاتین و عربی و رسم اشکال و جداول و نمودار و ..

پژوهش ساوالان..

موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان..www.SELCO.ir

SELCO.IR

گروه سیاسی مجموعه پژوهش ساوالان.. امیدوار است در تحلیل های سیاسی مبتنی بر علم سیاست، همچنان رسالت خود را محفوظ دارد. GitHub repository.


پژوهش ساوالان در خدمت شما است.

👋

پژوهش ساوالان.. را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. 

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir

پژوهش ساوالان.. www.SELCO.ir مشاوره تخصصی پروژه های پژوهشی در ترجمه تایپ. ساده، فرمولی و رسم جداول و اشکال/فارسی، لاتین، عربی صفحه بندی/شیت بندی حرفه ای و طراحی اختصاصی جلد صفحه آرایی و فهرست بندی کتاب و مجلات،کاتالوگ و بروشور اکسپت/پذیرش مقالات آی اس آی/ ISI-ISC چاپ کتاب درتیراژ 20 تا 5000 جلد ترجمه تخصصی و دانشجویی ویراستاری متون نمایندگی رسمی، بیمه عمر و سرمایه گذاری؛ Savalan Research -SINIGH - Official website : WWW.SELCO.IR Call us : (+98) 02166003007 Call us : (+98) 02155402501 Call us : (+98) 09128391688 Call us : (+98) 09305740756 Call us : (+98) 09305740761 E-mail : selcoir.mails@gmail.com Website Admin : info@selco.ir Yahoo ID : selcoir.mails@yahoo.com Ltd 2012-2019

ممکن است بپسندید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

SELCO.IR

کانال اطلاعات علمی محض پژوهش ساوالان را هر روز در telegram دنبال کنید.

ورود به دنیای دانش خداحافظی با دانش
موسسه تحقیقات و مطالعات پژوهش ساوالان.. دپارتمان پژوهش SELCO.ir دپارتمان فروشگاه ALINCO.ir؛ دپارتمان سیاست OLARCO.ir دفتر فنی3007 6600 021/ مستقیم 09128391688/ سامانه 5000203241
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس